8.sınıf - Din Kültürü - İnsanın Çabası: Emek ve Rızık dersi test sorusu

Bir zamanlar güzel, şirin, bereketli toprakları olan bir belde vardı. Burada yaşayan insanlar birbirlerinin haklarına son derece saygılıydı. Beldelerine ticaret ve ziyaret için gelen insanlara merhametli ve adaletli davranırlardı. Ancak zamanla bu belde halkında tembellik başladı. Gıybet, kıskançlık, rüşvet, adam kayırmaca gibi kötü davranışlar yaygınlaştı. Artık topraklarından da eskisi gibi ürün alamaz hale geldiler ve beldelerine uğrayan insanlar da azaldı.

Bu metin aşağıdaki ayetlerin hangisinde anlatılmak istenen duruma örnek gösterilebilir?
     
a) “Her milletin belli bir eceli vardır. Onların eceli geldi mi ne bir an geri kalabilirler ne de öne geçebilirler.” (A’raf suresi, 34.ayet)
b) “Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı kesinlikle yerin ve göğün düzeni bozulurdu..." (Enbiya suresi, 22.ayet)
c) “... Bir toplum kendilerinde bulunan (iyi davranışları) değiştirmedikçe Allah onlara verdiği bir nimeti değiştirmez..." (Enfal suresi, 53.ayet)
d) “Allah’ın indirdiği kitaptan bir kısmını gizleyip onu az bir bedel ile değişenler (var ya); işte onlar karınlarına ateşten başka bir şey doldurmuyorlar..." (Bakara suresi, 174.ayet)

     

Sosyal Medya ile Giriş

Giriş Kayıt
SİTEYE GİRİŞ
Kullanıcı Adı *
Parola *
Beni hatırla
Yeni Kayıt
Kullanıcı Adı ve Parolanızı UNUTMAYINIZ!
Kullanıcı Adı *
Parola *
Parola (Tekrar) *


Bunun gibi sorular çözmek için sitemize kayıt olup giriş yapmalısınız
SİTEMİZ TAMAMEN ÜCRETSİZDİR!
Kayıt; başarınızı, durumunuzu ve ilerlemenizi takip etmeniz için gereklidir
En kolayı sosyal medya hesaplarınızla kayıt ve giriş!